Şizofreni Testi

Psikoloji hepimizin sıkça duyduğu, çağımızın en önemli bilimleri arasında yer almaktadır. Elbette gençlerinde oldukça ilgisi çeken ve gelecek vaad eden bu alanda hizmet verebilmek için kaliteli bir eğitim alabilmek şart. Ülkemizde Psikoloji ve PDR bölümlerini okumak isteyenlerin aklına gelen sorulardan biri de ileride ne kadar maaş alacağım? Veyahut atanabilecek miyim?

Psikolog Maaşları özel sektörde oldukça değişkenlik göstermektedir. Genellikle seans başına ücret aldıklarından net bir gelir söylemek mümkün değildir. Ancak devlet kurumlarında 4.000 liranın üzerinde maaş almaktadırlar. Yeni mezunlar ise özel sektörde 2000 TL civarı bir maaşa işe başlamak zorunda kalabilirler. Alanda deneyim kazanana kadar teklif edilen maaşlar ne yazık ki oldukça düşük seviyede.
PDR Bölümü mezunlarının ise bir çoğu okullarda Rehber Öğretmen olarak görev almaktadır. Elbette Bu bölümü düşünenler henüz üniversiteye bile başlamadan PDR Atama Puanları hakkında araştırmalar yapmaktadır. Atama puanları bu sene neredeyse 80 olmak üzere. Geçtiğimiz yıllara göre hızla yükselen atama puanları PDR mezunları ve öğrencilerini oldukça tedirgin etmekte.

Psikoloji alanı elbette yalnızca bu mesleği icra edenlerin ilgisini çekmemektedir. Günümüzde bir psikolojik hastalıkların teşhis ve tedavisinde oldukça ilerleme kaydedilmiştir. Bu yüzden geçmişte adı koyulamayan, bilinmeyen bir çok hastalık artık rahatlıkla teşhis edilebilir hal almıştır. Mesela Şizofreni Hastalığına sahip bireyler geçmişte deli, cadı, şeytan vb. sıfatlarla anılırken günümüzde bu hastalık rahatlıkla teşhis edilebilmektedir. Şizofreni Testi sayesinde hastalığın belirtileri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Bu sayede testi çözmek bireylerin fikir sahibi olmasını sağlayacaktır.

Toplumda oldukça sık görülen hastalıklardan bir diğeri de Bipolar Bozukluktur. Bir diğer adıyla iki uçlu bozukluk olan bu hastalık kişinin kendisini çok iyi ve hareketli hissettiği dönemle kendini oldukça kötü ve depresyonda hissettiği dönem arasında sıkça geçişler olmasıdır. Hastalığın belirtileri göz önüne alınarak hazırlanan Bipolar Bozukluk Testi teşhis koyulma amaçlı kullanılamasa da, bir çok kişiye fikir sunması açısından oldukça faydalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *